اسمش محمد بود ، مادرش او را میرزا صدا می زد و مردم او را مسیح كردستان می نامیدند.

محمد بروجردی  سال 1333 هجري شمسي ، در روستاي دره گرگ از توابع شهرستان بروجرد به دنیا آمد. در شش سالگي پدر خود را از دست داد و مادرش با همه مشكلات و سختي هايي كه وجود داشت ، تمامي همّّ و غم خود را براي تربيت وي به كار بست. محمد در هفت سالگي وارد مدرسه شد اما به دليل شرايط مادي خانواده ، تحصيل در كلاسهاي شبانه توام با كار و تلاش روزانه را انتخاب كرد و خانواده را در تامين زندگي شرافتمندانه مدد رساند. در 17 سالگی ازدواج کرد. نتوانست تحصیلات عمومی خود را به پایان برد و به در جوانی به صف انقلابیون پیوست. در سوريه و لبنان با شهيداني چون شهيد چمران و شهيد محمد منتظري آشنا شد و در ایام انقلاب از سوی دکتر بهشتی مسولیت حفاظت ورود امام خمینی را به ایران بر عهده گرفت. وی از موسسان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. بعد از انقلاب و با شروع ناآرامی ها در کردستان به پاوه رفت و باقی عمر خود را در کردستان گذراند. هوش نظامی وی موجب شد که کردستان بطور کامل در اختیار نیروهای ایرانی قرار گیرد و مناطق اشغال شده توسط کردهای خود مختار و کموله ها دوباره به وضع عادی برگردند. در اول خرداد 1362 در حالي كه با عده اي ديگر از همرزمانش در مسير جاده مهاباد نقده حركت ميكردند براثر انفجار مين به شهادت رسيد. شهید بروجردی به خاطر رشادتهایش در آزاد سازی و بازگرداندن امنیت به کردستان به مسیح کردستان شهرت یافته است.

فرازي از وصيتنامه شهيد بروجردي

اصل مقاومت و پایداری همان طور که امام فرمودند نباید فراموش شود که بیم آن میرود زحمات شهدا به هدر رود؛ اگر چه آنها به سعادت رسیدند اما این ما هستیم که آزمایش میشویم.

من با تمام وجود این اعتقاد را دارم که شناخت و مبارزه با جریانهایی که بین مسلمین شایع شده و سعی در به انحراف کشیدن انقلاب از خط اصیل و مکتبی آن دارد، به مراتب حساس تر و سخت تر از مبارزه با رژیم صدام و آمریکاست؛ وصیتم به برادران این است که سعی کنند توده مردم را که عاشق انقلاب هستند از نظر اعتقادی و سیاسی آماده کنند تا بتوانند کادرهای صادق انقلاب را شناسایی کنند و عناصری را که جریانهای انحرافی دارند بشناسند که شناخت مردم در تداوم انقلاب، حیاتی است.

 http://www.borojerdi.blogfa.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2003  www.momenin.org