سيد مجتبي نواب صفوي در سال 1303 در محلة خاني آباد ديده به جهان گشود. از همان دوران كودكي نبوغ و هوش سرشار او زبانزد خاص و عام بود. با فرا رسيدن هفتمين پائيز زندگي، سيد مجتبي راهي مدرسة حكيم نظامي‌شد. و توانست چهار كلاس را در دو سال به پايان برساند. دوره دبيرستان را با موفقيت در مدرسه صنعتي آلمانيها سپري كرد. در كنار تحصيل در دبيرستان به فراگيري علوم ديني نيز پرداخت.

پس از تحصيل، در پالايشگاه نفت آبادان مشغول به كار شد. ديدن وضعيت اسف بار كارگران موجب شد تا او با سخنرانيهاي رسوا كننده و كوبنده خود كارگران را به شورش وادارد و پس از اين سخنراني‌ها تحت تعقيب قرار گرفت و متواري شد و به نجف گريخت و در آنجا به ادامه تحصيل علوم ديني پرداخت.

پس از مدتي كتابي از شخصي به نام كسروي به دستش رسيد كه در آن صريحاً به اسلام توهين شده بود، نواب كه تحمل اين اهانتها را نداشت راهي ايران شد و اقدام به تشكيل گروه فداييان اسلام كرد. سرانجام كسروي توسط اين گروه از ميان برداشته شد. پس از ترور رزم‌آرا توسط فداييان اسلام اعلا به نخست وزيري رسيد و نام او به علت خيانتهاي بيشماري كه در حق ملت و اسلام كرده بود در ليست ترور هاي فداييان اسلام قرار گرفت اما ترور نافرجام او در نهايت منجر به دستگيري نواب و عده‌اي از يارانش شد. دفاع دليرانه و افشاگري قهرمانانه او در دادگاه نظامي كه 6 ساعت به طول انجاميد باعث رسوايي دستگاه پهلوي شد. در سحرگاه يكي از روزهاي 1334 بانگ اذان در فضاي زندان پيچيد و نواب صفوي موذن خوش صداي آن روز طبق حكم دادگاه نظامي به جوخه اعدام سپرده شد. يادش هميشه در دلها جاودان باد.

http://www.navabsafavi.com/

http://www.sobh.org/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2003  www.momenin.org