سيدمحمدرضا دستواره در سال 1338 در جنوب شهر تهران به دنیا آمد و دوران تحصیل دبستاني خود را در مدرسه ای بنام باغ آذری گذراند. سپس تا مقطع دیپلم، تحصیلات خود را با نمرات عالی به پایان رساند. ایشان در تمام طول دوران تحصیل از هوش و حافظه ای قوی برخوردار بود.

 وي پس از اخذ مدرك ديپلم ضمن تحصيل در دانشگاه به جمع سربازان روح‌الله پيوست، مبارزات او بر عليه رژيم پهلوي باعث شد،‌ مأموران ساواك او را چندين مرتبه دستگير نمايند.

همزمان با ورود امام (ره) به كشور او از زندان آزاد شد و در مراسم استقابال شركت كرد.

پس از پيروزي انقلاب وارد كميته انقلاب اسلامي شد و مدتي بعد به عضويت سپاه درآمد و به مقابله با ضدانقلاب در كردستان پرداخت.

هنگامی که سردار متوسلیان ماموریت یافت تیپ محمدرسول الله(ص) را تشکیل دهد، او همراه سایر برادران به سمت جبهه های جنوب عزیمت کرد و در آنجا به علت مهارت در جذب نیرو مامور تشکیل واحد پرسنلی تیپ گردید.

 در عملیات خیبر بعد از شهادت فرمانده دلاور لشکر محمدرسول الله(ص) - شهید حاج همت و واگذاری فرماندهی به شهید کریمی - سید به عنوان قائم مقام لشکر 27 حضرت رسول(ص) منصوب گردید. پس از شهادت برادر کریمی در عملیات بدر، به عنوان سرپرست لشکر در خدمت رزمندگان اسلام علیه کفار جنگید و در نهایت با انتصاب فرماندهی جدید لشکر، ایشان همچنان به عنوان قائم مقام لشکر، در خدمت جنگ و دفاع مقدس انجام می کرد.

سرانجام قائم‌مقام لشگر 27 محمدرسول‌الله (ص) سه روز پس از شهادت برادر بزرگوارش در عمليات كربلاي 1 مورخ 13/4/1365خاك پاك مهران را به خون خويش آراست.

 منبع:كتاب بي‌كرانه‌ها، كتاب ره‌يافتگان وصال

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2003  www.momenin.org