تالاب میانکاله یکی از 20 تالاب مهم کشور است که خوشبختانه بعضی از قسمت های آن کاملاً بکر است و گنجینه ای برای کشور و جهان محسوب می شود . جدا از گونه های بومی ، درحدود 240  گونه خشک زی ، آبزی و کنار آبزی در این تالاب زیست می کنند . تعداد فلامینگوها هم به علت شوری بیش از حد دریاچه ارومیه به دو برابر رسیده و به میانکاله پناه آورده اند و اگر این زیستگاه هم نابود شود تکلیف چیست؟

تالاب ها سرزمین هایی هستند که در حفظ چرخه حیات و اکوسیستم طبیعی و در نهایت بقای انسان نقش ویژه ای را برعهده دارند. تالاب میانکاله هم یکی از مهم ترین این تالابها است. این تالاب از شمال به دریای خزر، از شرق به آشورزاده، از جنوب به خلیج گرگان و از غرب به بندر جدید امیر آباد متنهی می شود .

اولین تالاب ثبت شده در رامسر

این تالاب اولین تالاب بین المللی ثبت شده در فهرست تالاب های کنواسیون رامسر است . در این تالاب 100 هزار هکتاری 40 گونه پرنده زندگی می کنند. البته در زمستان این تالاب پذیرای حدود 200 گونه دیگر از پرندگان است که از سیبری و نقاط سردسیر دیگر به این ناحیه مهاجرت می کنند. شنزارهای ساحلی، اراضی با تلاقی، آبگیر ها، مرداب جنگلی با پوشش گز، جنگل انارستان، بوته های تمشک و زمین های پست و گره افتاده از ویژگی های این تالاب است . این تالاب زیستگاه جانوران بومی و کمیاب و در خطر انقراض مثل قوی فریاد کش، قوی گنگ، پا خاکستری، دراج و ... است. لازم به ذکر است که میانکاله در بخش رده بندی 4 گانه مناطق حفاظت شده در رده پناهگاه های حیات وحش قراردارد.

یکی از مراجعین به وبلاگ آموزش جغرافیا در خواست نقشه ای از شبه جزیره میانکاله کرده بود . به عنوان قدردانی از مراجعه ایشان علاوه براین نقشه ؛ نقشه پراکندگی مناطق حفاظت شده که در سازمان حفاظت محیط زیست تهیه شده است را هم قرار دادم . امید وارم مورد استفاده باشد.

همه ساله صدها هزار پرنده مهاجر مانند قرقاول، دراج،دم جنبان ابلق، سار، سبز غبا، زنبور خور، آبچليك پا سرخ، اگرت كوچك، سينه سرخ،مينا،شانه به سر ، عقاب دريايي دم سفيد،سنقر تالابي،پرستو دريايي در اين شبه جزيره فرود مي آيند و به توليد مثل و زمستان  گذارني مي پردازند.

شبه جزیره میانکاله با طبیعتی بکر ، محل اسکان پرندگان مهاجر ، حیوانات وحشی در منطقه بوده وبعنوان یکی ازبزرگترین ومهمترین منابع حیات وحش در جهان به ثبت رسیده است.

شبه جزیره میانکاله با تپه های شنی ساحلی به طول 5/6 کیلومتر از دریا منفک می گردد.

وسعت و بویژه دهانه آن به نسبت کاهش یا افزایش آب کم و زیاد و کوتاه و دراز می شود.

فضای شبه جزیره مرغزار نیمه مشجری است که عمده ترین درختچه های آن را بوته های انار و تمشک وحشی تشکیل داده اند.

همه ساله صدها هزار پرنده مهاجر، از انواع فلامینگو، قو و غازهای خاکستری، پیشانی سفید، قره غاز، انواع اردکها و مرگوس کاکلی در این شبه جزیره فرود می آیند و به تولید مثل و زمستان گذارنی می پردازند.

 تصاویری از پرندگان مهاجر شبه جزیره میانکاله

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2003  www.momenin.org