دماوند و جاذبه هایش

 آیا تاكنون به دامنه‌های كوه دماوند رفته‌اید؟

طبیعت اطراف این كوه بلند و زیبا را چقدر می‌شناسید؟

آیا به این قله سربلند و همیشه بیدار صعود كرده‌اید؟

آیا می‌دانید دماوند و دامنه‌هایش چه جاذبه‌هایی دارد؟

 دماوند، بلندترین قله ایران، یكی از بزرگ‌ترین جاذبه‌های گردشگری ورزشی و طبیعی ایران است كه متاسفانه بسیاری از ما از آن بهره نگرفته‌ایم و چه‌بسا فقط در مسیر خود به شمال ایران از كنارش گذشته و به تماشای چند دقیقه‌ای آن اكتفا كرده‌ایم و شاید هم گفته‌ایم ای‌كاش می‌توانستیم آن بالاتر برفراز بام ایران بایستیم و از آنجا اطراف را تماشا كنیم.

كوه دماوند و طبیعت اطرافش می‌تواند جایگاهی مهم در صنعت گردشگری ایران داشته باشد و علاوه بر جذب شمار درخور توجهی از هموطنان، گردشگران زیادی را هم به كشورمان بكشاند.

اما درباره این كوه، خوب تبلیغ و برنامه‌ریزی نشده است. حتی خود ما خوب نمی‌دانیم كه منطقه كوه دماوند چه جاهای دیدنی و رویایی دارد.

دماوند، كوهی فقط برای صعود كوهنوردان ورزیده نیست. این كوه را می‌توان در دسترس همگان قرار داد و با فراهم آوردن امكانات و تسهیلات و تبلیغات خوب و گسترده، آن را به یكی از مهم‌ترین مناطق گردشگری ایران و خاورمیانه تبدیل كرد.

● دماوند

دماوند ۵۶۷۱ متر ارتفاع دارد و به علت همین ارتفاع یخچال‌هایش عظیم و دائمی‌اند. باید رفت و از نزدیك دید كه دماوند چه یخچال‌هایی دارد. یخچال‌های دماوند كه در عمق همه دره‌های جناح‌های گوناگون آن‌جای دارند، عبارتند از یخار در جناح‌شرقی، عروسك‌ها در جناح شمال شرقی، دوبی سل در جناح شمالی، یخچال شمال غربی، یخچال غربی و یخچال جنوب شرقی. هریك از این یخچال‌ها زیبایی خاص خود را دارند. در این میان، یخچال یخار چنان عظیم و پرشكوه و زیباست كه هر كوهنوردی را به شگفت وامی‌دارد. دیواره‌های یخی شگفت‌انگیز، كله‌قندهای یخی چند متری و آبشار یخی‌های چشم‌نواز، همه از طبیعتی بدیع ساخته شده‌اند. از یخچال یخچار می‌توان فیلم‌های مستند تماشایی و كتاب‌های عكس كم‌نظیر تهیه كرد و گوشه‌ای از طبیعت بكر دماوند را به جهانیان شناساند. دماوند در نزدیكی خود، دریاچه سد لار را دارد كه در بهار و تابستان گردشگران را به خود جذب می‌كند، اما هنوز درباره‌اش خوب و گسترده تبلیغ نشده است.

● رفتن به منطقه كوه دماوند

علاقه‌مندان باید در جاده هزار پیش بروند تا به بخش آبگرم لاریجان برسند كه این بخش از قله در استان مازندران قرار دارد. كسانی كه اولین بار عازم دماوند می‌شوند و تجربه كمتری دارند، به پلور و از آنجا به روستای رینه می‌روند كه قرارگاه بزرگی در آنجا برای استراحت كوهنوردان ساخته شده است. رینه مبدا حركت ما به قله از مسیر جنوبی است كه ساده‌ترین و پررفت و آمدترین مسیر دسترسی به قله به حساب می‌آید.

● چشمه‌های آب گرم

جاذبه‌های دماوند فقط به قله زیبا، كاسه برفی بزرگ روی قله و یخچال‌های شگفت‌انگیزش محدود نمی‌شود چشمه‌های آب گرم اطراف دماوندد نیز زیبایی دارند. عمده‌ترین چشمه‌های آب گرم دماوند عبارتند از آب گرم لاریجان، آب گرم استراباكوه، آب گرم اسك. چشمه‌های معدنی دیگری نیز در قسمت‌های غربی دماوند در محلی به نام سه‌سنگ و دره پنجاب جاری‌اند كه چون راه‌های رسیدن به آنها دشوار است، كمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند.

چشمه آب گرم لاریجان هر سال بیشترین مراجعه‌كننده را دارد. حرارت آن در حدود ۶۵ تا ۷۰ درجه سانتی‌گراد است و از چشمه هر دقیقه ۱۰۰۰ لیتر آب بیرون می‌آید.

این چشمه دارای املاح بی‌كربنات منیزیم است و برای استحمام و درمان بیماری‌های پوستی، زخم‌های كهنه، رماتیسم، بیماری‌های مجرای تنفسی و ناراحتی‌های عصبی سودمند است.

آب گرم اسك نیز یكی دیگر از جاذبه‌های كوه دماوند است. این آب گرم در كنار جاده هراز در ۹۰ كیلومتری تهران در روستای آب اسك قرار دارد. این چشمه سرشار از آهك است. این آب از نظر طبی در درمان بیماری‌های معده، انسداد مجاری لنفاوی و رماتیسم موثر است.

● دیدنی‌های تاریخی

كوه دماوند تنها از لحاظ طبیعی مشهور و جذاب نیست، بلكه اطرافش آثار تاریخی متعددی وجود دارد كه در شناساندن آنها زیاد كار نشده است. قلعه شونادشت یكی از آنهاست.

این قلعه در جنوب روستای شونادشت واقع شده و از روستاهای بالای لاریجان در قسمت شرقی دره هراز و قلعه دماوند است.

برخی دیگر از آثار تاریخی مهم اطراف دماوند عبارتند از كاروانسرایی قدیمی در داخل دره لار به نام كاروانسرای سفیدآب كه بر اثر بی‌توجهی مخروبه شده و تنها قسمت‌هایی از آن باقی مانده است. عمارت خانلرخان در یورت‌خانلر در قسمت جنوب غربی دماوند و قوشخانه یا قوشی‌خانه در شمال قله از دیگر بناهای تاریخی دماوند به شمار می‌آیند. قوشی‌خانه عمارت بزرگی بوده كه به مرور زمان از بین رفته و روی آن را خاك گرفته است.

دماوند كوهی است منفرد كه تنها از طریق یال شمال غربی، موسوم به یال سرداغ، به سایر ارتفاعات البرز مركزی متصل می‌شود.

تصاویری از قله دماوند

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2003  www.momenin.org