لیموترش شكنندگی مویرگ‌ها را كاهش می‌دهد
 
 تركیبات آبلیمو را می‌توان قندها ، پلی ساكارید ، اسید‌ های عالی ، چربی ، كاراتنوئید‌ها ، ویتامین‌ها A ،۱B ،۲B ،۳B ، مواد معدنی، فلانوئید‌ها و لیمونوئید‌ها و اسانس نام برد.
لیموترش سرشار از ویتامینC است و از بیماری اسكوربوت جلوگیری می‌كند.
لیموترش منبع غنی از پتاسیم است. در ۱۰۰ گرم از آبلیمو، ۱۴۰ میلی‌گرم پتاسیم و ۴۰ تا ۵۰ میلی‌گرم ویتامینC وجود دارد كه این مقدار ویتامینC دو برابر در آب پرتقال است. هر ۱۰۰ گرم لیموترش ۲۷‌كالری انرژی و ۵/۲ درصد اسانس در پوست لیموترش دارد.
لیموترش خاصیت شكنندگی مویرگ‌ها را كاهش می‌دهد و برای بیماران مبتلا به تصلب شرائین ، واریس و خونریزی لثه بسیار مفید است همچنین تركیب آن با گلیسرین برای پاكسازی پوست بسیار مفید است.
لیموترش برای لاغر كردن بسیار مناسب است. اگر صبح به صورت ناشتا با آب و عسل مخلوط كرده و مصرف شود تا پایان روز فرد احساس گرسنگی پیدا نمی‌كند. موادی مانند لیموترش و سركه در دفع چربی‌های بدن بسیار موثر است. اگر لیمو ترش با عسل خورده شود معده را اذیت نمی‌كند.
مهمترین اسید‌های عالی لیموترش اسید‌سیتریك است كه ۱۰درصد آبلیمو را تشكیل می‌دهد. همچنین۲ درصد سیترات كلسیم و پتاسیم در آب لیمو وجود دارد.
لیموترش باعث جلوگیری از خونریزی ، افزایش مقاومت بدن ، جلوگیری از عفونت‌ها ، ضد سرطان ، آنتی‌اكسیدان قوی دارد ، اثر قابض كننده دارد و مقوی بدن است. همچنین برای غرغره كردن گلو مناسب است.
نقش ویتامین C در بدن خنثی كردن نیتروزامین‌ها است و پكتین موجود در لیموترش باعث كاهش كلسترول خون می‌شود كه برای بیماران قلبی و عروقی و كم كردن عوارض بیماری بسیار مفید است.
لیمو ترش مانع اسهال و استفراغ می‌شود. همچنین بیوفلاونیدهای موجود در آن خاصیت شكنندگی مویرگ‌ها را كاهش می‌دهد و در تصلب شرائین، واریس و خونریزی لثه بسیار مفید است.
 

ليموترش

کلید واژه:
 

© 2003  www.momenin.org