عوارض رژيم غذايي
 
در پي كاهش وزن ناشي از رژيم غذايي ممكن است فرد دچار يبوست ، ريزش مو ، افتادگي شكم و چين و چروك پوست صورت شود كه هر كدام جداگانه توضيح داده خواهد شد.
ريزش مو: معمولاً ريزش مو يك ماه پس از شروع برنامه رژيم لاغري شروع مي شود كه علت آن كاهش ويتامين ها در بدن مي باشد .
ريزش مو موقتي و برگشت پذير بوده اما براي اينكه فرد كمتر دچار اين مشكل شود بهتر است با شروع رژيم غذايي روزانه يك عدد كپسول مولتي ويتامين مصرف كند .
يبوست: يكي از مهم ترين مشكلات كاهش وزن يبوست بوده و ذكر اين نكته ضروري است كه يبوست مزمن باعث كند شدن كاهش وزن مي شود .
از جمله علل يبوست مي توان به موارد زير اشاره كرد : عدم تحرك كافي ـ كاهش حجم مواد غذايي دريافت شده ـ مصرف كم مواد فيبردار و سبزيجات ـ مصرف كم آب ـ فشارهاي عصبي ـ كمبود ويتامين ب و كمبود كلسيم .
براي بر طرف شدن يبوست موارد زير را رعايت فرمائيد :
انجام ورزش هاي مناسب و داشتن تحرك كافي
مصرف غذاهاي فيبر دار و حجيم و كم كالري
داشتن يك برنامه منظم روزانه براي پياده روي
مصرف ميوه هاي ملين مثل : انجير ـ آلوچه ـ آلوبخارايي ـ زرد آلود
نوشيدن دو ليوان آب صبح ها
پرهيز از هرگونه فشار عصبي
مصرف ويتامين هاي گروه ب
مصرف روغن زيتون
مصرف پسيلينيوم ( يك قاشق غذا خوري از پودر پسيلينيوم را در يك استكان آب مخلوط كنيد و پس از گذشت 10 دقيقه آن را مصرف كنيد و بعد از يك ليوان آب نيز بخوريد ).
چين و چروك پوست صورت: هر نوع كاهش سريع وزن در سن بالاي 30 سالگي باعث ايجاد چروك در پوست صورت مي شود. اما اگر اين كاهش وزن طبق برنامه رژيمي دقيق و همراه با مصرف غذاهاي پرچرب و خصوصاً روغن زيتون باشد پوست حالت خود را حفظ مي كند. با اين حال چروك هاي ظاهر شده به مرور زمان كاهش مي يابند .
به افراديكه رژيم غذايي براي كاهش وزن مي گيرند توصيه مي شود كه از خوردن روغن زيتون و ماساژ دادن پوست با آن مانع چروك خوردن پوست خود شوند و نيز مي توانند از انواع كرم ها و ژله هاي موجود كه براي اين منظور در بازار است استفاده كرد.
 

كاهش وزن/يبوست/ريزش مو/پوست

کلید واژه:
 

© 2003  www.momenin.org