نوشابه های گازدار  مصرف نکنید و بجای آن دوغ های بدون گاز مصرف کنید.
 
عداد زیادی از افراد در فصول گرم سال روزی ۲ تا ۳ لیتر نوشابه های كولا استفاده می كنند كه این امر می تواند باعث افزایش دفع پتاسیم از بدن و بروز ضعف عضلانی در افراد شود.
این تاثیر مصرف افراطی نوشابه بر عضلات با قطع مصرف نوشابه برطرف می شود.
بر اثر مصرف افراطی نوشابه های حاوی كولا طیف وسیعی از مشكلات عضلانی از یك ضعف عضلانی تا فلج را ایجاد می كند.
پزشكان توصیه می كنند همه افراد تا حد امكان از مصرف نوشابه های گازدار پرهیز كنند.
لازم به ذکر است نوشابه گاز دار حاوی مقدار زیادی مواد قندی و اسیداست که به افزایش وزن و فساد دندان ها منجر می شود . همچنین مقدار فراوان فسفر موجود در این نوشابه ممکن است مانع جذب کلسیم در بدن بشود . کافئین نوشابه موجب بروز ناراحتی های جسمی در بزرگسالان یا اختلالات رفتاری ، سلوکی و رشدی کودکان می شود .
متخصصین امور تغذیه بر این باورند که نوشابه های گازدار باعث چسبندگی خون می گردند و افزایش غلظت خون سبب کندشدن حرکت خون در رگ ها می شود. افزون بر این، این پدیده می تواند باعث لخته شدن خون و بروز مشکلات قلبی و مغزی گردد.
براساس اظهارات این پژوهشگران نوشابه های خنک حس چشایی را نیز از بین می برند و در مصرف کننده اشتهای کاذب به غذای بیشتر ایجاد می شود و سبب چاق شدن او می گردد.
از سوی دیگر نوشابه ها حاوی مواد قندی می باشند که سریع جذب بدن شده و به شکل چربی انباشته در بدن ذخیره می شوند.
در ضمن نوشابه های گازدار به دندان ها نیز آسیب می رسانند. تحقیق دیگر ثابت می کند که مقدار زیادی از ویتامین ب بدن صرف مقابله با قند نوشابه می شود و در اثر کمبود ویتامین ب (B) خستگی و افسردگی به سراغ فرد می آید و تنش های عصبی گریبان این افراد را می گیرد. نوشابه گازدار هضم غذا را دشوار می کند و با نوشیدن آن در حین غذا، بزاق های دهان فرصت هضم غذا را نمی یابند.
با مصرف بی رویه نوشابه گازدار افراد به چاقی های بدشکل و شکنندگی استخوان مبتلا می شوند.
از همین رو، به افراد چاق یا مستعد چاقی توصیه می شود ازخوردن نوشابه های گازدار و نوشابه هایی که دارای مواد قندی می باشند تا حد ممکن اجتناب کنند و بجای آن تا می توانند آب بنوشند.
 

نوشابه های گازدار/چاقی

کلید واژه:
 

© 2003  www.momenin.org