۱۰راه براي خواب بهتر
 
آيا شما هم از دسته افرادي هستيد که براي خوابيدن دچار مشکل شده ايد؟
هرگونه اختلال در خواب مي تواند باعث مشکلات عصي و استرس در طول روز گردد. قدم هاي ساده اي را براي بهتر خوابيدن در اين مقاله مي توانيد بيابيد.
1. در زمان و ساعت ثابت و مشخصي هميشه به خواب برويد.
ما دائماً در حال خلق عادت هاي گوناگون هستيم. هرگاه شما در ساعت بخصوص و ثابتي به رختخواب برويد اين عادت در شما به صورت دائم ايجاد خواهد شد و ساعت بيولوژيک ما تنظيم خواهد گرديد.
2. اتاق خواب آرام، تاريک، خنک و راحتي داشته باشيد.
تحقيقات نشان داده است که خوابيدن در جائي خنک و بدور از گرما بهتر به خواب انسان کمک مي کند. با کاستن از سر و صدا و نور اضافي مي توان از عوامل بيدار کننده پرهيز کرد. علاوه بر اين محل خواب بايد آرامش بخش باشد و باعث استرس ما نشود.
3. اتاق خواب محل خوابيدن است و جاي تماشاي تلويزيون يا انجام کار نيست.
گاهي ما اتاق خواب را به اتاقي چند منظوره تبديل مي کنيم. بايد تمام وسايل الکترونيک شامل تلويزيون، سيستم هاي بازي، کامپيوتر، تلفن و غيره را از آن محل خارج نمود. حتي نور کمي از مانيتور يک کامپيوتر مي تواند مغز را دچار تحريک براي برخاستن کند.
4. از مصرف قهوه و سيگار و مواد مشابه 6-4 ساعت قبل از خواب پرهيز کنيد.
کافئين موجود در قهوه، چاي و مواد مشابه مثل شکلات مي تواند محرک مغز در بيدار ماندن باشد. نيکوتين سيگار خواب را بر هم خواهد زد. الکل نيز اين اثر را دارد.
5. از چرت زدن در طول روز تا حد امکان بپرهيزيد.
هر چه قدر ما بيشتر بيدار بمانيم، نياز بدن به خواب بيشتر خواهد شد در نتيجه چرت زدن در طول روز، از نياز فيزيولوژيک ما به خواب خواهد کاست. بالغين بايد از اين خواب در طول روز حتي الامکان پرهيز کنند.
6. هر روز ورزش کنيد، اما 4 ساعت قبل از خواب از آن بپرهيزيد.
فعال بودن و تناسب جسمي بهترين راه براي کسب يک خواب خوب شبانه است. اما ورزش در زماني بسيار نزديک به ساعت خواب باعث اشکالاتي در بخواب رفتن مي گردد.
7. مطالعه و اقداماتي مشابه، 15 دقيقه قبل از خوابيدن، مي تواند مؤثر باشد.
همانند کودکان که قبل از خواب داستان هايي برايشان خوانده مي شود، فعاليت هايي آرام مشابه مطالعـه کردن باعـث آمـاده سـازي براي خـواب مي شود. مثال هايي از اين اقدامات مي تواند مطالعه، شنيدن يک موسيقي آرام و حتي يک دوش گرفتن ساده باشد.
8. اگر براي خوابيدن مشکل داريد در رختخوابتان تقلا نکنيد چون بدن و ذهن شما آموزش مي بيند که محل خواب مشکل ساز است.
افرادي که براي خوابيدن مشکل دارند عموماً در رختخواب غلت مي زنند و در وضعيت ناراحتي به سر مي برند. اگر اين کار هر شب تکرار شود، فرد دچار يک اضطراب و آشفتگي در هنگام ورود به محل خواب خواهد شد. در صورتي که پس از 15 دقيقه نتوانستيد بخوابيد به محل آرام ديگري برويد و دراز بکشيد تا زماني که براي خواب آماده شويد.
9- از خوردن و آشاميدن ساعاتي قبل از خواب بپرهيزيد چون با خوابتان ممکن است تداخل داشته باشند.
احساس ناراحتي با سوزش معده يا پس زدن اسيد (ترش کردن)، همچنين نياز به بلند شدن مکرر براي ادرار در طول شب مي تواند خواب شما را مختل کند. بهتر است چند ساعت مانده به خواب از خوردن و آشاميدن پرهيز کنيد تا دچار اين موقعيت ها نشويد.
10. خوابيدن را به يک اولويت تبديل کنيد و آن را قرباني فعاليت هاي روزانه خود نکنيد.
مهمتـرين توصـيه اين اسـت که بدن شـما به خـواب نيـاز دارد. بارهـا اتفـاق افـتاده که ما خـوابمان را به خـاطر اقداماتـي که در طـول روز بـايد انجـام مي داده ايم برهم زده ايم تا آن کارها را انجام بدهيم. حتي بسياري از کارهاي لذت بخش مثل ديدن دوستان، مشاهده تلويزيون، بازي در اينترنت، خوردن مي توانند باعث اختلال در خواب در زمان نامناسب آنها شوند.
 

خواب

کلید واژه:
 

© 2003  www.momenin.org