كشف بقاياي قديمي‌ترين مغز انسان
 
بقاياي قديمي‌ترين مغز انسان در جريان كاوش‌هاي انجام‌شده توسط باستان‌شناسان سه كشور در غاري در ارمنستان كشف شد.
به گزارش ايسنا، باستان‌شناسان ارمنستاني، آفريقايي و ايرلندي در جريان كاوش‌هاي خود در غاري در جنوب شرقي ارمنستان موفق به كشف بقاياي قديمي‌ترين مغز انسان با قدمتي بيش از پنج‌هزار سال شدند.
يكي از محققان حاضر در اين پروژه از دانشگاه كاليفرنياي آمريكا، از كشف سه جمجمه در اين غار خبر داد كه يكي از آن‌ها متعلق به انساني است كه در ربع اول هزاره‌ي چهارم پيش از ميلاد مسيح (ع) مي‌زيسته است.
اين در حالي است كه تا به‌حال، قديمي‌ترين مغز انسان كشف‌شده به موميايي‌هاي فراعنه تمدن مصر باستان تعلق داشت؛ اما مغزي كه دراين غار كشف شده، بين هزار تا هزار و دويست سال از آن‌ها قديمي‌تر است.
غار محل كشف قديمي‌ترين مغز انسان در نزديكي شهر آرني (Areni) كشور ارمنستان واقع شده و پروژه‌ي كاوش در آن از سال 2007 با حضور 26 باستان‌شناس از سه كشور آغاز شده است.
محققان جمجمه كشف‌شده را متعلق به انساني مي‌دانند كه در اوايل عصر برنز مي‌زيسته است. اين جمجمه در زمان كشف به همراه جمجمه دو انسان ديگر در اتاقي دفن شده بودند كه سن آن‌ها در زمان مرگ بين شش تا يازده سال برآورد شده است.
محققان علت اصلي سالم ماندن مغز انسان داخل جمجمه را هواي مرطوب داخل غار مي‌دانند كه باعث حفاظت از سلول‌هاي آن براي هزاران سال شده است.
كاوش در محوطه‌ي تاريخي محل كشف قديمي‌ترين مغز انسان كه تا به‌حال تنها 10درصد آن كاوش شده است، همچنان ادامه دارد.
 

اثار باستادی

کلید واژه:
 

© 2003  www.momenin.org