هندوانه‌هاي قرمز با طعم کود شيميايي
 
بهندوانه ميوه اي شيرين و آبدار است که نه تنها باعث رفع تشنگي در هواي گرم تابستان مي شود بلکه اثرات بسيار مفيد ديگري نيز دارد که براي ما ناشناخته است.
هندوانه داراي آب فراوان و انرژي کمي است در نتيجه نسبت به ساير ميوه ها، مواد مغذي بيشتري در هر کالري دارد که نشان دهنده اثرات مفيد آن در بهبود سلامتي بدن است.
هندوانه همچنين منبع خيلي خوبي از آنتي اکسيدان کاروتنوئيدي بنام "ليکوپن" است. ليکوپن يک رنگدانه شيميايي است که باعث ايجاد رنگ قرمز در هندوانه مي شود و اثرات ضد اکسيداني قوي دارد. اين آنتي اکسيدان به تمامي نقاط بدن رفته و راديکال هاي آزاد را خنثي مي کند. راديکال هاي آزاد مولکول هايي هستند که باعث تخريب بسياري از بافت هاي بدن مي شوند.
حال با اين اوصاف تصور کنيد که اگر به جاي اينکه هندوانه در فرآيند توليد خود داراي رنگ قرمز شود کشاورزان براي ورود زودتر اين محصول به بازار با استفاده از کودهاي شيميايي اين رنگ قرمز را به صورت غير عادي در هندوانه ايجاد کنند چه اتفاقي خواهد افتاد؟
موضوع استفاده از برخي کودهاي شيميايي براي قرمز شدن هر چه سريعتر هندوانه اولين بار در يکي از جلسات کارگروه سلامت است در سال جاري از سوي معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي مطرح شد تا بررسي اين موضوع و اطلاع رساني در مورد آن به جلسات بعدي کارگروه سلامت استان موکول شد و جهاد کشاورزي نيز زمان لازم براي بررسي مشکل در اختيار داشته باشد.
در همان جلسه کارگروه سلامت و امنيت غذايي استان معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي در مصاحبه اي که با مهر بعد از جلسه داشت از دريافت اخباري مبني بر استفاده از يک نوع کود شيمايي در اراضي هندوانه کاري استان خبر داد.
علي اکبر ياراحمدي با اشاره به برخي گزارشها در زمينه استفاده از مواد شيميايي در هندوانه ها، بيان داشت: ما پيگيري هايي در اين زمينه انجام داديم که هنوز به نتيجه قطعي نرسيده است.
وي ادامه داد: در اين پيگيري ها برخي گزارش ها وجود دارد که تعدادي از هندوانه کاران لرستاني از نوعي کود شيمايي استفاده مي کنند که براي برداشت محصول حداقل بايد يک هفته زمان از آبياري توسط کود بگذرد و سپس اين محصول وارد بازار مصرف شود ولي متاسفانه اين زمان از سوي صيفي کاران رعايت نمي شود.
معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي استان لرستان با تاکيد بر اينکه اين نوع کود باعث قرمز شدن رنگ هندوانه مي شود، تصريح کرد: اين در حاليست که استفاده از اين نوع کود شيمايي هيچ گونه تاثيري در طعم هندوانه ندارد.
ياراحمدي خاطر نشان کرد: همچنين گزارش هايي وجود دارد که در برخي افراد علائم مسموميت روده اي بر اثر استفاده از اين نوع هندوانه ها مشاهده شده است.
اين سخنان معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي استان لرستان در جلسه بيش از يک ماه گذشته در حالي مطرح شد که دکتر ياراحمدي با تاکيد بر اينکه هنوز هيچ کدام از اين موارد از سوي مسئولان جهاد کشاورزي تاييد نشده است، تصريح کرد: ما با توجه به ابهامات موجود و بر اساس اخباري که به ما رسيده بود موضوع را براي پيگيري به جهاد کشاورزي استان ارجاع داده ايم.
به هر حال با توجه به اينکه هنوز موضوع به صورت صد درصدي مورد تاييد قرار نگرفته بود خبرگزاري مهر در راستاي اطلاع رساني شفاف از انتشار مصاحبه ياد شده خودداري کرد تا اينکه شنبه هفته جاري نشست شوراي سلامت استان که در آن قرار بود نتيجه بررسي ها توسط جهاد کشاورزي لرستان ارائه شود بدون حضور خبرنگاران برگزار شد.
اين در حاليست که به گفته مسئول روابط عمومي دانشگاه علوم پزشکي استان لرستان تنها علت دعوت نکردن از رسانه ها براي حضور در اين جلسه ناهماهنگي هاي به وجود آمده در روند برگزاري جلسه شوراي سلامت بوده است.
به هر حال پيگيري هاي خبرگزاري مهر براي دستيابي به محتويات جلسه تنها به گزارش تهيه شده توسط روابط عمومي دانشگاه علوم پزشکي ختم شد.
در اين گزارش آمده است: در جلسه شوراي سلامت استان نماينده سازمان جهاد کشاورزي لرستان از آلودگي محصول هندوانه توليدي مزارع صيفي جات استان با ماده اي شيميايي بنام "سکوسترين" که براي تأمين آهن درختان ميوه استفاده مي شود، خبر داده که سلامت شهروندان را به مخاطره انداخته است و از برخورد اين سازمان با استفاده کنندگان از اين ماده در سطح "650 هکتار" زير کشت اين محصول در استان گزارشي ارائه کرد.
به هر حال هر چند در گزارش دانشگاه علوم پزشکي به طور مختصر به اين موضوع اشاره شده است اما به نظر مي رسد همين اشاره نيز خود دليلي محکم بر رنگ واقعيت بخشيدن به شايعه هندوانه هاي قرمزي است که موجب ارائه گزارش هايي از سوي مردم به دانشگاه علوم پزشکي شده بود.
به هر حال به نظر مي رسد با توجه به اينکه در اين فصل سال هندوانه از جمله ميوه هايي است که متقاضيان زيادي از سوي مردم دارد بايد نظارت بيشتري بر روند توليد اين محصول از سوي دستگاه هاي ذيربط صورت گيرد چرا که کوچکترين بي توجهي موجب به التهابات و نگراني هايي در سطح جامعه خواهد شد.
 

هندوانه

کلید واژه:
 

© 2003  www.momenin.org